Prečo učitelia nútia študentov kupovať knihy?

Autor: Michal Minárik | 25.3.2013 o 22:49 | (upravené 25.3.2013 o 23:04) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1042x

Na poslednom cvičení, ktoré som mal minulý týždeň, nám cvičiaca zahlásila, že každý, kto chce dostať zápočet, jej musí priniesť vypracované otázky z knihy, ktorá vyjde v najbližších týždňoch. Na tom nie je nič nezvyčajné. Háčik je však v tom, že ich máme vypracovať perom do knihy, strany vytrhnúť a priniesť jej ich. V praxi to znamená, že každý študent si musí kúpiť jednu knihu. Predpokladám, že s podobnou situáciou sa stretol každý z nás a moja otázka znie:

Prečo niektorí učitelia nútia študentov kupovať ich knihy?

 

My študenti si myslíme, že knihy nepotrebujeme. Učíme sa buď z prednášok, kde odznie väčšina tém z knihy, alebo z „výcucov". (Pre tých, čo nevedia - výcuc sú spracované poznámky z prednášok alebo knihy, ktoré „by mali stačiť" na spravenie skúšky. Výcuc je spravidla o 70-90% tenší ako kniha a neobsahuje žiadne „omáčky", iba čistú podstatu.) Knihy si kupujeme naozaj zriedka, špeciálne však v prvom ročníku, kedy ešte nevieme, že ich nebudeme potrebovať :). Zaujímalo by ma však, či sme výnimkou, alebo to podobne funguje aj na prestížnych univerzitách.

Niektorí hovoria, že vydávanie kníh je pre učiteľov zárobková činnosť. Osobne si myslím, že učitelia veľa na knihách nezarobia. Potvrdil nám to aj jeden cvičiaci, ktorý nám vysvetľoval, že učitelia to nerobia kvôli peniazom, ale kvôli „čiarkam". Každý, kto chce na vysokej škole postupovať po rebríčku titulov, musí vydávať publikácie a kým sa predošlá nedopredá, novú nemôže vydať. Či to učitelia robia kvôli jednému, alebo druhému dôvodu, študenti s tým nie sú spokojní, a preto kupujú len tie knihy, ktoré naozaj stoja za prečítanie.

Na Fakulte manažmentu UK však pôsobí pedagóg, ktorý sa z tohto systému vyčlenil. Svoje prednášky a materiály vešia pre svojich študentov zadarmo na web. Keď som to prvýkrát počul, nechcel som tomu veriť. Na takýto prístup teda určite nie sme zvyknutí a otázka je, prečo by to robil? Lebo je to win-win situácia pre obidve strany. Študenti majú potrebné materiály prístupné, nemusia ich nikde hľadať a platiť za ne. Na druhej strane, pedagóg má stránku, kde mu študenti budú zaručene chodiť a na tejto stránke môže poskytovať reklamný priestor. Takže v konečnom dôsledku na tom aj zarobí.

Veľmi ľahko by som si zvykol na takúto spoluprácu :). Kiežby bolo viac takýchto pedagógov...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

Začiatkom roka v niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne. Po politickom tlaku preto z postu šéfa regulátora odstúpil Jozef Holjenčík.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.


Už ste čítali?