Prečo učitelia nútia študentov kupovať knihy?

Autor: Michal Minárik | 25.3.2013 o 22:49 | (upravené 25.3.2013 o 23:04) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1048x

Na poslednom cvičení, ktoré som mal minulý týždeň, nám cvičiaca zahlásila, že každý, kto chce dostať zápočet, jej musí priniesť vypracované otázky z knihy, ktorá vyjde v najbližších týždňoch. Na tom nie je nič nezvyčajné. Háčik je však v tom, že ich máme vypracovať perom do knihy, strany vytrhnúť a priniesť jej ich. V praxi to znamená, že každý študent si musí kúpiť jednu knihu. Predpokladám, že s podobnou situáciou sa stretol každý z nás a moja otázka znie:

Prečo niektorí učitelia nútia študentov kupovať ich knihy?

 

My študenti si myslíme, že knihy nepotrebujeme. Učíme sa buď z prednášok, kde odznie väčšina tém z knihy, alebo z „výcucov". (Pre tých, čo nevedia - výcuc sú spracované poznámky z prednášok alebo knihy, ktoré „by mali stačiť" na spravenie skúšky. Výcuc je spravidla o 70-90% tenší ako kniha a neobsahuje žiadne „omáčky", iba čistú podstatu.) Knihy si kupujeme naozaj zriedka, špeciálne však v prvom ročníku, kedy ešte nevieme, že ich nebudeme potrebovať :). Zaujímalo by ma však, či sme výnimkou, alebo to podobne funguje aj na prestížnych univerzitách.

Niektorí hovoria, že vydávanie kníh je pre učiteľov zárobková činnosť. Osobne si myslím, že učitelia veľa na knihách nezarobia. Potvrdil nám to aj jeden cvičiaci, ktorý nám vysvetľoval, že učitelia to nerobia kvôli peniazom, ale kvôli „čiarkam". Každý, kto chce na vysokej škole postupovať po rebríčku titulov, musí vydávať publikácie a kým sa predošlá nedopredá, novú nemôže vydať. Či to učitelia robia kvôli jednému, alebo druhému dôvodu, študenti s tým nie sú spokojní, a preto kupujú len tie knihy, ktoré naozaj stoja za prečítanie.

Na Fakulte manažmentu UK však pôsobí pedagóg, ktorý sa z tohto systému vyčlenil. Svoje prednášky a materiály vešia pre svojich študentov zadarmo na web. Keď som to prvýkrát počul, nechcel som tomu veriť. Na takýto prístup teda určite nie sme zvyknutí a otázka je, prečo by to robil? Lebo je to win-win situácia pre obidve strany. Študenti majú potrebné materiály prístupné, nemusia ich nikde hľadať a platiť za ne. Na druhej strane, pedagóg má stránku, kde mu študenti budú zaručene chodiť a na tejto stránke môže poskytovať reklamný priestor. Takže v konečnom dôsledku na tom aj zarobí.

Veľmi ľahko by som si zvykol na takúto spoluprácu :). Kiežby bolo viac takýchto pedagógov...

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.


Už ste čítali?